Sərgi məhsulları daha yaxşı tanımaq imkanı verir
Mən sərgiyə bazara yeni çıxan müasir məhsullar haqqında məlumat almaq üçün gəlmişəm. Hal-hazırda biz eyni zamanda CCS.az milli brendi ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində məhsullar istehsal edirik. Artıq yol inşaatı ilə bağlı yeni asfalt qatqılarımız, beton qatqılarımız, hidroizolyasiya növlərimiz və döşəmə örtüklərimiz var. Yeraltı inşaatı üçün su boğucu inyeksiya məhlulları və qrunt bərkidici məhsullarımız mövcuddur, hansı ki tunel və metropoliten tikintisində istifadə olunur.
Bu sərgidə bazara yeni daxil olan istehsalçıları araşdırmaq, eyni zamanda bizim məhsulları ala biləcək firmalarla tanış olmaq istədim. Biz bu sahədə 2009-cu ildən fəaliyyət göstəririk, bir çox köklü şirkətlər bizə tanışdır, bizi tanıyır, amma sərgidə yeni şirkətlərlə də tanış oldum. Bir saatdan az müddətdə əhəmiyyətli 2–3 görüş keçirdim, artıq yeni istehsalçılarla əlaqələr qurulub. Bütün pavilyonları gəzməyi planlaşdırıram.
İndicə müzakirə apardığımız stenddə məhsullar yalnız bir sahəni əhatə etdiyi üçün peşəkarlıq təəssüratı yaratdı – onlar sırf asfalt qatqılarının istehsalı ilə məşğuldurlar. Bazarımızda yeni şirkət kimi ilk dəfə görürəm və şirkətimizə faydalı ola biləcək məhsulları var.
Düzdür, indi sərgilərə tələbat əvvəlkindən bəlkə də azdır, çünki internet resursları yeniliklər və yeni məhsullar haqqında məlumatları əlçatan edib. Lakin istər-istəməz isti münasibət yaratmaq üçün görüş mütləqdir. Bəzi məhsullara toxunmaq üçün əyani iştirak vacibdir – məsələn, dekorativ örtüklər görüntü baxımından lazımi teksturanı imitasiya edə bilər, amma toxunuşda tam fərqli təəssürat yaradır.
Üzbəüz görüşlər zamanı istehsalçının səmimiyyətinə də qiymət verə bilirsiniz və virtual resurslarda açıqlanmayan məhsul xüsusiyyətlərini aşkar edə bilərsiniz. Buna görə sərgi mütləq keçirilməlidir. Bundan əlavə, sərgi iştirakçıları məhsul axtarışına vaxt ayırmağa məcbur edir – normal iş həyatında günümüzün bir saatını sırf yeni məhsulların araşdırılmasına sərf etmirik, amma sərgi gəzərkən istər-istəməz yeni məhsullarla qarşılaşırsınız.

Выставка даёт возможность лучше ознакомиться с продуктами
Я пришёл на выставку, чтобы ознакомиться с современными продуктами, недавно вышедшими на рынок. В настоящее время мы одновременно производим продукцию в разных странах мира под национальным брендом CCS.az. У нас есть новые добавки для асфальта, бетонные добавки, виды гидроизоляции и напольные покрытия. Для подземного строительства у нас есть инъекционные водоупорные растворы и грунтоукрепляющие продукты, которые используются при строительстве туннелей и метро.
На выставке я хотел изучить новых производителей, появившихся на рынке, а также познакомиться с компаниями, которые могут приобретать наши продукты. Мы работаем в этой области с 2009 года, многие устоявшиеся компании нас знают, но здесь я встретил и новые фирмы. За меньше чем час я провёл 2–3 значимые встречи с новыми производителями. Планирую обойти все павильоны.
На стенде, который мы только что обсудили, продукты охватывают только одну область, что создаёт впечатление профессионализма — они занимаются исключительно производством добавок для асфальта. Это новая компания на нашем рынке, я вижу её впервые, и у неё есть продукты, полезные для нашей компании.
Конечно, сейчас потребность в выставках, возможно, меньше, поскольку интернет-ресурсы сделали информацию о новинках доступной. Однако живое общение необходимо для установления тёплых контактов. Некоторые продукты нужно трогать, чтобы оценить — например, декоративные покрытия визуально имитируют текстуру, но на ощупь впечатление совсем другое.
При личной встрече можно оценить искренность производителя и выявить свойства продуктов, которые не раскрываются в виртуальных ресурсах. Поэтому проведение выставки обязательно. Кроме того, выставка заставляет участников тратить время на поиск продуктов — в обычной работе мы редко выделяем час на изучение новых товаров, а здесь неизбежно сталкиваемся с новыми продуктами.