Bakı Enerji Həftəsinə 1 gün qalır
İyunun 1-dən 3-dək Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunun nəqliyyat sektorunun aparıcı sərgiləri keçiriləcək: 19-cu Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi “Translogistica Caspian” и 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” Sərgisi.
Sərgilərdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Yunanıstan, İtaliya, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin şirkətləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər.
“TransLogistica” sərgisi dəmir yolları, dənizçilik sənayesi və nəqliyyat-logistika xidmətləri kimi nəqliyyat sektorlarını birləşdirən səmərəli platformadır. Sərgi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının ən son nümunələrini nümayiş etdirmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, məhsullar üçün yeni satış kanalları tapmaq, habelə dəmir yolları, dəniz limanları, və logistika mərkəzlərinin tikintisi, eləcə də hərəkət heyətinin istehsalı və gəmiqayırma sahələrində təcrübə mübadiləsi üçün unikal imkan yaradır.
Həmçinin, “TransLogistica” sərgisi yükdaşıma şirkətləri ilə yük sahibləri arasında görüşlərin keçirilməsi üçün işgüzar platforma olmaqla yanaşı, Xəzər və Qafqaz regionunda nəqliyyat-logistika xidmətlərinizin təşviqi baxımından da səmərəli vasitədir.
TransLogistica sərgisi ilə eyni anda 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” Sərgisi keçiriləcək. “Road&Traffic” Sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində əsas ixtisaslaşdırılmış tədbirdir. “Road&Traffic” sərgisi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsullarınızın satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə də görüşmək üçün nadir imkandır.
Əlavə tədbirlər proqramı çərçivəsində: “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri üçün strateji perspektivlər və yeni imkanlar”, “Kurık limanında “Sarja” çoxfunksiyalı dəniz terminalı”, “Təchizat Zəncirinin İdarə edilməsində Data Elminin üstünlükləri”, “Nəqliyyat və İnfrastruktur Həlləri - Nəqliyyat Sistemlərinin İnkişafında Yeni Səhifə”, “İctimai nəqliyyatın inkişafı üçün yeni imkanlar və parkinq həllərinin optimallaşdırılması” sessiyaları, həmçinin İştirakçı şirkətlərin təqdimatları və daha nələr keçiriləcək.
Sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçiriləcək ki, bu da görüşmək, mövcud əlaqələri gücləndirmək və yeni əməkdaşlıqlar yaratmaq üçün əla imkan yaradacaq.
Sərgilərə rəsmi dəstəyi Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK)Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO göstərir.
Beləliklə, sərgilər xarici şirkətlərlə yerli bazar arasında əlaqələrin qurulması, Azərbaycan şirkətlərinin dünya səviyyəsinə çıxması, cari layihələrin genişləndirilməsi və yeni tərəfdaşlar tapması üçün gözəl imkan yaradacaqdır.

From June 1 to June 3, the Baku Expo Center will host the leading exhibitions of the transport sector of the Caspian region: the 19th Caspian International Exhibition "Transport, Transit and Logistics" Translogistica Caspian and the 10th Anniversary Caspian International Exhibition "Road Infrastructure and Public Transport" Road&Traffic.
Companies from Azerbaijan, Belarus, Germany, Greece, Italy, Kazakhstan, the Russian Federation, Turkey and the United Arab Emirates present their products and services at the exhibitions.
The TransLogistica exhibition is an effective platform that brings together such areas of the transport sector as railway infrastructure, transport and logistics services, the maritime industry and more. This is a unique opportunity to meet with the leaders and specialists of the state transport structures of Azerbaijan and the countries of the region, as well as demonstrate the latest developments in transport technologies, get acquainted with promising state infrastructure projects, find new sales channels for products, and exchange experience in the construction of railways, seaports, rolling stock production and shipbuilding.
TransLogistica Caspian is also a business platform for meeting carriers with cargo owners, an effective way to promote your transport and logistics services in the Caspian and South Caucasus regions.
In parallel with the TransLogistica exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Exhibition "Road Infrastructure and Public Transport" Road&Traffic will be held, which is the main specialized event in the field of road infrastructure in Azerbaijan. The Road&Traffic exhibition is a meeting place for professionals from the road infrastructure, public transport, road safety and information technology sectors. This is a unique opportunity to provide industry professionals with modern solutions for the design and construction of roads, bridges and tunnels; study the needs of the market and the possibility of selling your products in the ITS sector; meet with Azerbaijani public transport operators, including specialists from contractors in the road construction sector.
As part of the event's program, there will be a panel discussion on “Strategic prospects and new opportunities for international transport corridors”, sessions on the topics:  “Multifunctional marine terminal "Sarzha" in the port of Kuryk”, “The advantages of Data Science in Supply Chain Management", “Transport and Infrastructure Solutions - A New Page in the Development of Transport Systems”, “New Opportunities for the Development of Public Transport and Optimization of Parking Solutions”, and there will also be presentations of participating companies and much more.
Bilateral business - meetings (B2B) will be held during the days of the exhibitions, and will provide an excellent opportunity to meet, strengthen existing ties, and create new collaborations.
The exhibitions are officially supported by the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Permanent Secretariat of the Intergovernmental Commission TRACECA, the National Confederation of Entrepreneurs' (Employers') Organizations of the Republic of Azerbaijan and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO.
Thus, the exhibitions will create an excellent opportunity for establishing contacts between foreign companies and the local market, for Azerbaijani companies to enter the world level, expand current projects and find new partners.