"Road&Traffic" - yolların, körpülərin və tunellərin layihələndirilməsi və tikintisi üçün müasir həllər
Oktyabrın 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tikinti sənayesinin ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatıb. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 11-ci Xəzər Beynəlxalq "Yol İnfrastrukturu və ictimai nəqliyyat" - "Road&Traffic" sərgisi keçirilib. Sərgi ilə eyni zamanda 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq "İnşaat" Sərgisi "BakuBuild", 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı" sərgisi "Rebuild Karabakh" və 15-ci Beynəlxalq Yubiley Sərgisi "İstilik, havalandırma, kondisioner, su təchizatı, santexnika və hovuzlar" - "Aquatherm Baku" keçirilib.
Bu tədbirin xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə təsadüf etdiyini vurğulamaq vacibdir. Onun Azərbaycanda hakimiyyətdə olduğu dövrdə ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi və müstəqil inkişafı baxımından ölkə qarşısında xidmətləri çox böyükdür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, indiki dövrdə Qarabağın genişmiqyaslı yenidən qurulması, bərpası və inkişafı fonunda xüsusilə aktual olan tikinti sektorunun müasir sərgi layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Ekspozisiya əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır: əgər keçən il Ekspo Mərkəzinin iki zalını tutmuşdusa, bu il üçüncü zal da artıq istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasında da stendlər nümayiş etdirilib. Tədbirin miqyası Azərbaycan sərgilərinə, layihələrinə beynəlxalq maraq və ölkəmizdə biznesin, investisiya layihələrinin inkişaf perspektivləri ilə müəyyən edilir. Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir çox ölkəsindən dörd yüzə yaxın şirkət bir araya gətirib, həm Azərbaycandan, həm də xaricdən minlərlə ziyarətçi cəlb edib, beynəlxalq işgüzar əlaqələri möhkəmləndirən və genişləndirən bir çox peşəkar dialoqları təmin edib.
"Road&Traffic" – Azərbaycanın yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış sərgi, eləcə də ictimai nəqliyyat, yol hərəkəti təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sahələrində peşəkarların görüşü üçün platformadır.
Sərgi iştirakçılara yol tikintisi sahəsində mütəxəssislərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq, həmçinin onlara yolların, körpülərin və tunellərin layihələndirilməsi və tikintisinin müasir həllərini təqdim etmək, bazar tələbatını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) məhsullarının satış potensialını öyrənmək və ölkənin ictimai nəqliyyat operatorlarının nümayəndələri ilə görüşmək üçün unikal imkan yaradıb.
Sərgilərə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndələri dəstək göstərir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian", eləcə də onların tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir.

Road&Traffic – innovative design and construction solutions for roads, bridges, and tunnels
On 21 October, the Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction industry, came to an end at Baku Expo Center, with the 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition, Road&Traffic held within its framework. It ran in parallel with the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition (BakuBuild), the 3rd Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Exhibition (Rebuild Karabakh), and 14th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool (Aquatherm Baku).
Importantly, this series of events coincides with the centenary of the National Leader of our people, Heydar Aliyev. He rendered invaluable services to our state in establishing the territorial integrity and independent progress during all the periods, when he led Azerbaijan.
Addressing the participants, President of Azerbaijan Ilham Aliyev pointed out the sheer importance of construction-oriented exhibition projects, which become ever more relevant against the backdrop of large-scale reconstruction, restoration, and development activities underway across Karabakh.
Compared to previous years, the exposition has grown considerably: from two halls in 2022 to three this year. During the Caspian Construction Week, stands were put up in the open space of the Center as well. The sheer scale of the event stems from the international interest in Azerbaijani exhibitions, projects, and business outlooks, as well as in investment ventures in the country. The Week brought together nearly four hundred companies from around the globe and attracted thousands of visitors from Azerbaijan and other countries; it also helped create numerous business links and thereby reinforce and expand international business relations.
Road&Traffic is a specialized exhibition in the field of Azerbaijan's road infrastructures; it serves as a platform that brings together professionals in public transportation, traffic safety, and IT sectors.
It enabled participants to share experience with road construction experts and present state-of-the-art design and construction solutions of roads, bridges, and tunnels, as well as study market demand and sales potential for smart transportation system (STS) products and meet national transport operators.
The exhibitions are backed by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, the State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, the State Housing Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Union of Architects of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA), and special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh Economic Region.
The Caspian Construction Week is organized by Caspian Event Organisers and Iteca Caspian jointly with their partners Caspian Event Management and ICA Events.