"Road&Traffic" - yolların, körpülərin və tunellərin layihələndirilməsi və tikintisi üçün müasir həllər
Oktyabrın 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tikinti sənayesinin ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatıb. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 11-ci Xəzər Beynəlxalq "Yol İnfrastrukturu və ictimai nəqliyyat" - "Road&Traffic" sərgisi keçirilib. Sərgi ilə eyni zamanda 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq "İnşaat" Sərgisi "BakuBuild", 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı" sərgisi "Rebuild Karabakh" və 15-ci Beynəlxalq Yubiley Sərgisi "İstilik, havalandırma, kondisioner, su təchizatı, santexnika və hovuzlar" - "Aquatherm Baku" keçirilib.
Bu tədbirin xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə təsadüf etdiyini vurğulamaq vacibdir. Onun Azərbaycanda hakimiyyətdə olduğu dövrdə ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi və müstəqil inkişafı baxımından ölkə qarşısında xidmətləri çox böyükdür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, indiki dövrdə Qarabağın genişmiqyaslı yenidən qurulması, bərpası və inkişafı fonunda xüsusilə aktual olan tikinti sektorunun müasir sərgi layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Ekspozisiya əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır: əgər keçən il Ekspo Mərkəzinin iki zalını tutmuşdusa, bu il üçüncü zal da artıq istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasında da stendlər nümayiş etdirilib. Tədbirin miqyası Azərbaycan sərgilərinə, layihələrinə beynəlxalq maraq və ölkəmizdə biznesin, investisiya layihələrinin inkişaf perspektivləri ilə müəyyən edilir. Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir çox ölkəsindən dörd yüzə yaxın şirkət bir araya gətirib, həm Azərbaycandan, həm də xaricdən minlərlə ziyarətçi cəlb edib, beynəlxalq işgüzar əlaqələri möhkəmləndirən və genişləndirən bir çox peşəkar dialoqları təmin edib.
"Road&Traffic" – Azərbaycanın yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış sərgi, eləcə də ictimai nəqliyyat, yol hərəkəti təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sahələrində peşəkarların görüşü üçün platformadır.
Sərgi iştirakçılara yol tikintisi sahəsində mütəxəssislərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq, həmçinin onlara yolların, körpülərin və tunellərin layihələndirilməsi və tikintisinin müasir həllərini təqdim etmək, bazar tələbatını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) məhsullarının satış potensialını öyrənmək və ölkənin ictimai nəqliyyat operatorlarının nümayəndələri ilə görüşmək üçün unikal imkan yaradıb.
Sərgilərə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndələri dəstək göstərir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian", eləcə də onların tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir.

Road&Traffic – современные решения проектирования и строительства дорог, мостов и тоннелей
21 октября в Баку Экспо Центре завершилась Каспийская Строительная Неделя – крупнейшее мероприятие в строительной сфере региона. В рамках Каспийской Строительной Недели работала 11-я Каспийская Международная Выставка «Дорожной Инфраструктуры и Общественного Транспорта» Road&Traffic. Она проходила параллельно с 28-й Азербайджанской Международной Выставкой «Строительство» BakuBuild, 3-й Азербайджанской Международной Выставкой «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh и 15-й Юбилейной Международной Выставкой «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku.
Важно подчеркнуть, что данное мероприятие приходится на 100-летнюю годовщину рождения Национального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Его заслуги перед страной в плане обеспечения ее территориальной целостности и независимого развития в период нахождения у власти в Азербайджане огромны.
К участникам мероприятия обратился Президент Азербайджана Ильхам Алиев, отметивший значение современных выставочных проектов сферы строительства, которые в это время особенно актуальны на фоне масштабной реконструкции, восстановления и развития Карабаха.
Экспозиция по сравнению с предыдущими годами значительно возросла: если в прошлом году она занимала два зала Экспо Центра, в этом году третий зал уже сдан в эксплуатацию. Во время Каспийской Строительной Недели стенды выставлялись и на открытой площадке Баку Экспо Центра. Масштабы мероприятия обусловлены международным интересом к азербайджанским выставкам проектам и перспективам развития бизнеса, инвестиционных проектов в нашей стране. Каспийская Строительная Неделя собрала около четырехсот компаний многих стран мира, привлекла тысячи посетителей, как из Азербайджана, так и из-за рубежа, обеспечила множество профессиональных диалогов, которые упрочили и расширили международные деловые связи.
Road&Traffic – специализированная выставка в сфере дорожной инфраструктуры Азербайджана, а также площадка для встречи профессионалов в областях общественного транспорта, безопасности дорожного движения и информационных технологий.
Выставка обеспечила участникам уникальную возможность обменяться опытом с экспертами в сфере дорожного строительства, а также представить им современные решения проектирования и строительства дорог, мостов и тоннелей, изучить спрос рынка и потенциал продаж продуктов интеллектуальной транспортной системы (ИНС) и встретиться с представителями операторов общественного транспорта страны.
Поддержку выставкам оказывают Министерство экономики Азербайджанской Республики, Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, Государственное агентство жилищного строительства Азербайджанской Республики, Агентство по развитию средних и малых предприятий Азербайджанской Республики (KOBIA), Союз архитекторов Азербайджана, Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO), Национальная Конфедерация предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана и Ассоциация организаторов выставок Азербайджана (ASTA), а также специальные представители Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район.