“TransCaspian” və “Road & Traffic”: Xəzər regionunun mühüm sərgi tədbiri
13 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 18-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Loqistika “TransCaspian 2019” və 9-cu Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic 2019” sərgiləri öz işlərini yekunlaşdırdı. Hər iki tədbir nəqliyyat-loqistika xidmətləri, yol inşaatı və kommersiya təyinatlı nəqliyyat sahəsində peşəkar və sahibkarların böyük marağına səbəb olmaqla yanaşı, dünyanın ondan artıq ölkəsini təmsil edən yetmişdən çox şirkəti bir araya gətirdi.
Sərgi üzrə VIP-tur zamanı Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və nəhəng xarici nəqliyyat şirkətlərinin rəhbərləri nəqliyyat sektorunun inkişafına, nəqliyyat sahəsində (sektorun inkişafını stimullaşdıran və ölkənin tranzit potensialını və nəqliyyat təhlükəsizliyini gücləndirən) nəhəng regional layihələrin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirdilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, sərgidə ənənəvi olaraq “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, Azərbaycan Dövlət Avtomobil Yolları Agentliyi və digər dövlət nəqliyyat strukturları, eləcə də kommersiya şirkətləri iştirak edir. Xarici ziyarətçilərin arasında yer alan çoxsaylı mütəxəssislərin rəyinə əsasən, hər iki sərgi işgüzar görüşlər, tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və əvvəlki əlaqələrin yenilənməsi və gücləndirilməsi üçün effektli platformadır. Marketinq vasitələri içərisində “TransCaspian 2019” və “Road & Traffic 2019” sərgiləri şübhəsiz ki, bütövlükdə Xəzər regionu üçün vacib ixtisaslaşmış tədbirlərə çevrilib.
“Road & Traffic 2019” sərgisi Azərbaycanın yol infrastrukturu sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbirdir. Bu il Azərbaycan, Almaniya, Çin, Rusiya, Türkiyə və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər sərgidə yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi, inşası və mühafizəsi üçün silsilə məhsul və xidmətləri, yol-tunel inşası üzrə xidmətləri, yol təhlükəsizlik vasitələrini və bir sıra digər məhsul və xidmətləri təqdim edir. Təşkilatçılar yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq yollarını müzakirə etmək üçün bir-biri ilə görüşlər keçirdikləri “B2B” formatlı görüşlərin keçirilməsi üçün işgüzar platforma yaradıb.
“TransCaspian” sərgisi çərçivəsində “Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu” mövzusunda konfrans keçirilib. Forum iştirakçıları “İpək Yolunun bərpası və ölkələr arasında ticarət münasibətlərinin inkişafında onun əhəmiyyəti”, “ “Bir zolaq-bir yol” təşəbbüsü: inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanın yük-loqistika sahəsinin inkişaf strategiyası“ və “Potensial marşrutlar çərçivəsində yük daşımalarının optimallaşdırılması” mövzularını müzakirə ediblər.

TransCaspian и Road & Traffic: важнейшее выставочное событие Прикаспийского региона
13 июня в Баку Экспо Центре завершили свою работу 18-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian 2019 и 9-я Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road & Traffic 2019. Оба мероприятия вызвали неподдельный интерес профессионалов и предпринимателей в области транспортно-логистических услуг, дорожного строительства и коммерческого транспорта, собрав свыше семидесяти компаний из десяти стран мира.
В процессе вип-тура по выставке руководители министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана и крупных зарубежных транспортных компаний оценили реализацию крупных региональных проектов в области транспорта, способствующих развитию сектора, усилению транзитного потенциала и транспортной безопасности страны.
Важно, что вы выставке традиционно принимают участие Азербайджанские Железные Дороги, Бакинский Международный Морской Торговый Порт, Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Государственное Агентство Автомобильных Дорог в Азербайджане и другие, а также коммерческие компании.  По мнению многих специалистов из числа зарубежных посетителей,  обе выставки послужили эффектной платформой для деловых встреч, налаживания партнерских связей и возобновления и упрочения предыдущих контактов. В рамках такого маркетингового инструмента  TransCaspian 2019 и Road & Traffic 2019, безусловно, стали важнейшим профильным мероприятием всего Прикаспийского региона.
Road & Traffic 2019 является единственным специализированным событием в сфере дорожной инфраструктуры в Азербайджане. В этом году компании из Азербайджана, Германии, Китая, России, Турции и ряда других стран представляют спектр продукции и услуг для проектирования, строительства и содержания дорог, мостов и тоннелей, услуги по дорожно-туннельному строительству, средства дорожной безопасности и многое другое. На выставке организаторами создана бизнес-площадка для B2B встреч, где представители местных и иностранных компаний встретились для обсуждения сотрудничества и партнерства.
В рамках выставки TransCaspian прошла конференция на тему «Транскаспийский международный транспортный маршрут». Участники форума обсуждили темы «Восстановление шелкового пути и его значение в развитии торговых отношений среди государств», «Инициатива «Один пояс - один путь»: перспективы развития», «Стратегия развития грузовой логистической отрасли Азербайджана», «Оптимизация грузоперевозок в рамках потенциальных маршрутов».