“TransCaspian” və “Road & Traffic”: Xəzər regionunun mühüm sərgi tədbiri
13 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 18-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Loqistika “TransCaspian 2019” və 9-cu Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic 2019” sərgiləri öz işlərini yekunlaşdırdı. Hər iki tədbir nəqliyyat-loqistika xidmətləri, yol inşaatı və kommersiya təyinatlı nəqliyyat sahəsində peşəkar və sahibkarların böyük marağına səbəb olmaqla yanaşı, dünyanın ondan artıq ölkəsini təmsil edən yetmişdən çox şirkəti bir araya gətirdi.
Sərgi üzrə VIP-tur zamanı Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və nəhəng xarici nəqliyyat şirkətlərinin rəhbərləri nəqliyyat sektorunun inkişafına, nəqliyyat sahəsində (sektorun inkişafını stimullaşdıran və ölkənin tranzit potensialını və nəqliyyat təhlükəsizliyini gücləndirən) nəhəng regional layihələrin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirdilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, sərgidə ənənəvi olaraq “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, Azərbaycan Dövlət Avtomobil Yolları Agentliyi və digər dövlət nəqliyyat strukturları, eləcə də kommersiya şirkətləri iştirak edir. Xarici ziyarətçilərin arasında yer alan çoxsaylı mütəxəssislərin rəyinə əsasən, hər iki sərgi işgüzar görüşlər, tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və əvvəlki əlaqələrin yenilənməsi və gücləndirilməsi üçün effektli platformadır. Marketinq vasitələri içərisində “TransCaspian 2019” və “Road & Traffic 2019” sərgiləri şübhəsiz ki, bütövlükdə Xəzər regionu üçün vacib ixtisaslaşmış tədbirlərə çevrilib.
“Road & Traffic 2019” sərgisi Azərbaycanın yol infrastrukturu sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbirdir. Bu il Azərbaycan, Almaniya, Çin, Rusiya, Türkiyə və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər sərgidə yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi, inşası və mühafizəsi üçün silsilə məhsul və xidmətləri, yol-tunel inşası üzrə xidmətləri, yol təhlükəsizlik vasitələrini və bir sıra digər məhsul və xidmətləri təqdim edir. Təşkilatçılar yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq yollarını müzakirə etmək üçün bir-biri ilə görüşlər keçirdikləri “B2B” formatlı görüşlərin keçirilməsi üçün işgüzar platforma yaradıb.
“TransCaspian” sərgisi çərçivəsində “Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu” mövzusunda konfrans keçirilib. Forum iştirakçıları “İpək Yolunun bərpası və ölkələr arasında ticarət münasibətlərinin inkişafında onun əhəmiyyəti”, “ “Bir zolaq-bir yol” təşəbbüsü: inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanın yük-loqistika sahəsinin inkişaf strategiyası“ və “Potensial marşrutlar çərçivəsində yük daşımalarının optimallaşdırılması” mövzularını müzakirə ediblər.

TransCaspian and Road & Traffic, the most important exhibition event of the Caspian region
On the 13th of June, the 18th Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition, TransCaspian 2019 and the 9th International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition, Road & Traffic 2019 completed their work at the Baku Expo Center. Both events generated genuine interest of professionals and entrepreneurs in the field of transport and logistics services, road construction and commercial transport, and gathered over seventy companies from ten countries worldwide.
During the VIP tour of the exhibition, the heads of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan and major foreign transport companies appreciated the implementation of large regional transport projects that contribute to the development of the sector, strengthening the transit potential and transport security of the country.
It is important that Azerbaijan Railways, Baku International Sea Trade Port, Azerbaijan Caspian Shipping Company, the State Agency of Highways in Azerbaijan and others, as well as commercial companies traditionally take part in the exhibition. According to many experts from the number of foreign visitors, both exhibitions served as a spectacular platform for business meetings, building partnerships and renewing and strengthening previous contacts. As part of such a marketing tool, TransCaspian 2019 and Road & Traffic 2019 have both become the most important specialized event of the entire Caspian region.
Road & Traffic 2019 is the only specialized event in the field of road infrastructure in Azerbaijan. This year, companies from Azerbaijan, Germany, China, Russia, Turkey and several other countries present a range of products and services for the design, construction and maintenance of roads, bridges and tunnels, road tunnel construction services, road safety equipment and much more. At the exhibition, the organisers created a business platform for B2B meetings, where representatives of local and foreign companies met to discuss cooperation and partnership.
As part of the TransCaspian exhibition, a conference on the theme “Trans-Caspian international transport route” was held. Forum participants discussed such themes as
“Restoring the Silk Road and its importance in the development of trade relations among states”, “The One Belt - One Way Initiative: Development Prospects”, “Azerbaijan’s Cargo Logistics Industry Development Strategy”, and “The Optimization of Freight Traffic within Potential Routes”.