Sərgi çoxlu maraqlı ideya və təkliflərlə müsbət təəssüratlar yaratdı!
- Bakıda keçirilən sərgi ilə bağlı məlumatı televiziya reklamları vasitəsilə əldə etdim. Sənayemizdəki ən son yenilikləri öyrənmək üçün sərgini ziyarət etmək qərarına gəldim. Mənim vəzifəmdən də göründüyü kimi biz yeraltı tikinti işləri aparırıq. Bu, işimizi asanlaşdırmaq, daha səmərəli və təhlükəsiz etmək üçün daim yeni texnologiyaların, materialların və avadanlıqların axtarışını tələb edən çox mürəkkəb bir fəaliyyətdir.
“Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat” sərgisi çoxsaylı maraqlı ideya və təkliflərlə diqqətləri özünə cəlb etdi. Mənim üçün ən maraqlısı sıxma gücünü göstərən alətlər və türk istehsalçılarına məxsus istifadəsi çox asan, dəyişdirilə bilən başlıqlı açarları idi.
İtaliya şirkətinin tunellərin tikintisində yeraltı beton tədarükü ilə bağlı ideyası da mənim üçün olduqca maraqlı oldu. Bu texnologiya mürəkkəb relyef şəraitində, əl əməyindən istifadə etmədən kompozit materialların köməyi ilə betonu müxtəlif istiqamətlərdə paylamağa imkan verir. Hazırda bizdə belə alətlər və texnologiyalar yoxdur və düşünürəm ki, istehsalımızda onlardan istifadənin mümkün variantlarını nəzərdən keçirəcəyik.
Sərgilərin mühüm xüsusiyyətini qeyd etmək istərdim ki, burada şirkətlər arasında danışıqlar mütəxəssislər arasında dialoq şəklində aparılır. Mən onların nə təklif etdiyini başa düşürəm, onlar da mənim nəyə ehtiyacım olduğunu başa düşürlər. Qarşılıqlı anlaşma formalaşır, bu da gələcəkdə ən çox inteqrasiya və əməkdaşlıq üçün əsas yaradır.
Bəşəriyyət daim inkişaf edir, texnologiyalar təkmilləşir. Media və ya internet vasitəsilə yeniliklərlə ayaqlaşmaq həmişə mümkün olmur. Buna görə də, sərgi məhz innovasiyaların və pilot layihələrin nəinki tədqiq oluna biləcəyi, həm də onların tətbiqi və erkən həyata keçirilməsi imkanlarının müzakirə olunduğu məkandır.

Выставка порадовала массой интересных идей и предложений!
- Информацию о проходящей в Баку выставке я получил из рекламы по телевидению. Решил посетить ее, чтобы больше узнать о новинках нашей отрасли. Как видно из моей должности, мы ведем строительные работы под землей. Это очень сложный вид деятельности, требующий постоянного поиска новых технологий, материалов и оборудования, для того, чтобы облегчить наш труд, сделать его более эффективным и безопасным.
Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт»  порадовала массой интересных идей и предложений. Меня больше всего привлекли инструменты с приборами, показывающими силу сжатия, и очень удобные в использовании ключи со сменной головкой от турецких производителей.
Также заинтересовала идея итальянской компании, связанная с подземной подачей бетона при строительстве тоннелей. Данная технология позволяет распределять бетон во всевозможных направлениях с помощью композитных материалов в сложных рельефных условиях, без использования ручной рабочей силы. Таких инструментов и технологий у нас в данный момент нет; думаю, что мы рассмотрим возможные варианты их применения в нашем производстве.
Хочу отметить важную примету выставок, где переговоры компаний осуществляются в формате диалога специалистов. Я понимаю, что предлагают они, а они понимают, что надо мне. Формируется взаимопонимание, которое в дальнейшем чаще всего обеспечивает интеграцию и основы сотрудничества.
Человечество все время развивается, технологии совершенствуются. Не всегда удается уследить за новшествами посредством СМИ или Интернета. Поэтому выставка именно то место, где инновации, пилотные проекты можно не только изучить, но и обсудить возможности их применения и скорейшего внедрения.