Prezident İlham Əliyev Bakıya gətirilmiş “LEVC TX” modelli yeni “London taksi”ləri ilə tanış olub
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən ''Bakı Taksi Xidməti'' Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 6 nəfərlik müştəri salonu olan, müasir standartlara cavab verən “LEVC TX” modelli yeni 100 ədəd "London taksi"si vətəndaşlar üçün xidmətə hazırdır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 12-də yeni taksilərlə tanış olub.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Prezident İlham Əliyevə yeni taksilərin xüsusiyyətləri barədə məlumat verdi.
Nazir bildirdi ki, yeni taksilərdə həm sürücülər, həm də sərnişinlər üçün tam təhlükəsiz və rahat şərait təmin olunub. “LEVC TX” modelli yeni taksinin bir sıra üstünlükləri var. Belə ki, bu model taksilər yanacaq əvəzinə elektriklə işləyir. Avtomobillər həm ev şəraitində, həm də xüsusi quraşdırılmış məntəqələrdə cərəyanla təmin oluna bilər. Smart konfiqurasiyalı avtomobil 130 kilometrə qədər sırf elektriklə çalışır, sonra rejimin dəyişməsi mümkündür. Bu isə ətraf mühitə və ekologiyaya ziyanın sıfıra endirilməsi deməkdir.
Smart texnologiyaların geniş tətbiq edildiyi taksilər həm sürücü, həm də sərnişinlər üçün təhlükəsizdir. Belə ki, avtomobil özü yoldakı sürət həddi barədə sürücünü xəbərdar edir. Sürücü idarəetməni itirdikdə və ya yol trayektoriyasını dəyişdikdə xüsusi sensorlar ona müvafiq məlumatı ötürür.
Yeni taksilərin sərnişin kabinəsi digər “London taksi”lərindən fərqli olaraq daha genişdir və altı oturacağı var. Avtomobillərdə USB portlar, “Wi-Fi” və GPS quraşdırılıb. Sürücü ilə sərnişin arasında əlaqəni minimuma endirmək üçün şüşə arakəsmə mövcuddur. Bu isə pandemiya dövründə təcrid və sosial məsafə baxımından da olduqca əlverişlidir. Kabinədə sürücü ilə əlaqə üçün xüsusi mikrofon, görmə qüsurlu sərnişinlər üçün brayl əlifbası ilə idarəetmə paneli, eşitmə əngəllilər üçün isə təlimat lövhəsi var. Avtomobil fiziki əngəllilər üçün pandusla təchiz edilib. Bu taksilərdə ödənişi post-terminal vasitəsilə də həyata keçirmək mümkün olacaq.
Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, hazırda paytaxtda ''Bakı Taksi Xidməti'' Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 1200 taksisi sakinlərə xidmət göstərir. London “TX4” modelləri 5 nəfərlikdir.
Onu da qeyd edək ki, yeni gətirilən taksilər “Android” sistemi ilə təchiz olunub. Bu isə sürücülər üçün geniş imkanlar açır. Belə ki, sürücülər bütün prosesi monitor vasitəsilə idarə edə bilir.
Yeni taksilərin Bakıya gətirilməsi paytaxtda sərnişindaşımanın bu növü üzrə xidməti daha yüksək səviyyəyə qaldırmağa imkan verəcək.

Meeting modern standards, 100 new six-seat LEVC TX model of London taxis of the Baku Taxi Service Limited Liability Company under Azerbaijan’s Ministry of Transport, Communications and High Technologies are ready for service.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has today viewed the new taxis.
Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade informed President Ilham Aliyev about the features of the new taxis.
The minister noted that both the driver and passengers of the new taxis were provided with complete safety and comfort. The new LEVC TX taxis have a number of advantages. In particular, this model of taxis run on electricity, not fuel. The smart configuration car runs up to 130 kilometers on pure electricity and then it is possible to change the mode. This means zero damage to the environment.
The new taxis are completely safe and comfortable for both drivers and passengers.
The cabin is wider than in other London taxis and has six seats. The cabin is also equipped with a wifi network and power outlets.
There is a glass partition between the driver and passengers in order to minimize contact. This is very convenient in terms of isolation and social distancing during the pandemic. The cabin has a special microphone for communication with the driver, a control panel in Braille for visually impaired passengers, and an instruction board for the hearing impaired. The car is equipped with a ramp for the disabled. It will be possible to make payment in these taxis via a POS-terminal.
President Ilham Aliyev was informed that 1,200 taxis of the Baku Taxi Service LLC currently serve the residents in the capital city. London TX4 models are for 5 people.
The cars equipped with the Android system, also provide a wide range of options to drivers. Drivers have the ability to control the entire process using a monitor.