Prezident İlham Əliyev Bakı Metropoliteninin əsaslı şəkildə yenidən qurulan “Bakmil” stansiyasında yaradılan şəraitlə tanış olub
27 mart 2019
Bakı, 26 mart, AZƏRTAC
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 26-da Bakı Metropoliteninin əsaslı şəkildə yenidən qurulan “Bakmil” stansiyasında yaradılan şəraitlə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Zaur Hüseynov görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, burada 2017-ci ilin avqustundan mərhələli şəkildə yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Bura 1970-ci ildə açılıb və 9 il "Nərimanov" elektrik deposunun platforması olub. 1979-cu ildən isə stansiya kimi fəaliyyətə başlayıb. Müasir səviyyədə yenidən qurulan stansiyanın əsas memarlıq görkəmi saxlanılaraq infrastrukturu və fasadı tamamilə yenilənib. Giriş-çıxışı birbaşa ikinci mərtəbədən olan “Bakmil” Bakı Metropoliteninin yeganə yerüstü stansiyasıdır. Yenidənqurma zamanı stansiyanın fəaliyyətini dayandırmamaq məqsədilə təmir-bərpa prosesi mərhələlərlə aparılıb. Yalnız ötən ilin avqustundan işlərin son mərhələsində sərnişinlərin stansiyadan istifadəsinə günün müəyyən saatlarında məhdudiyyətlər qoyulub. Stansiyada monolit dəmir-beton konstruksiyalı sərnişin platforması inşa edilib ki, bu da əvvəlkindən daha etibarlı, davamlı və uzunömürlüdür. Stansiyanın təmirdən sonra ən mühüm yeniliyi sərnişinləri birbaşa ikinci mərtəbədə - platforma səviyyəsində qəbul etməsidir ki, bunun sayəsində də birinci mərtəbə yalnız xidməti sahəyə çevrilib.
Bundan başqa, əhəmiyyətli yeniliklərdən biri də açıq hava şəraitində yerləşən stansiya yolunun çətirlə örtülməsidir. Platforma boyunca bütün yol sahəsini əhatə edən çətir sərnişinləri və qatarları yağışdan qorumaqla yanaşı, burada gecə vaxtlarında qatar saxlanılmasına da imkan yaradır. Stansiyada bütün kommunikasiya xətləri təzələnib, yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı ən son texnologiyalara uyğun yeniliklər tətbiq edilib. Gözləmə zalında yeni asma tavan, müasir işıqlandırma və informasiya-məlumat sistemləri, turniketlər quraşdırılıb.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными на капитально реконструированной станции «Бакмил» Бакинского метрополитена
27 марта 2019
26 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными на капитально реконструированной станции «Бакмил» Бакинского метрополитена.
Об этом сообщает 1news.az со ссылкой на официальный сайт Президента АР.
Председатель Закрытого акционерного общества «Бакинский метрополитен» Заур Гусейнов проинформировал главу государства о проделанной работе.
Было сообщено, что здесь с августа 2017 года началась работа по поэтапной реконструкции. Этот объект был открытв 1970 году и 9 лет служил платформой электрического депо «Нариманов», а с 1979 года начал функционировать как станция. Сохранен основной архитектурный облик станции, реконструированной на современном уровне, полностью обновлены инфраструктура и фасад. «Бакмил» - единственная наземная станция Бакинского метрополитена, вход и выход которой со второго этажа. Для того, чтобы не прекращать работу станции во время реконструкции, ремонтно-восстановительный процесс проводился поэтапно. Только с августа прошлого года на последнем этапе работ в определенные часы было ограничено использование станции пассажирами. На станции построена пассажирская платформа монолитной железобетонной конструкции, которая более надежная, устойчивая и долговременная, чем прежняя. Самое важное новшество станции после ремонта заключается в приеме пассажиров прямо со второго этажа – на уровне платформы, и благодаря этому на первом этаже располагается только служебная зона.
Кроме того, одним из значимых новшеств является то, что весь станционный путь, расположенный в открытом пространстве, покрыт навесом. Навес, охватывающий всю дорожную зону вдоль платформы, не только защищает пассажиров и поезда от дождя, но и позволяет оставлять здесь поезда в ночные часы. На станции обновлены все коммуникационные линии, применены новшества по противопожарной безопасности, соответствующие самым последним технологиям. В зале ожидания установлены новый подвесной потолок, современные осветительная и информационная системы, турникеты.