Paytaxtın əsas magistral yollarında hərəkətin təkmilləşdirilməsi üzrə layihə
Mais Ağayev, Bakı Nəqliyyat Agentliyinin (BNA) İctimaiyyətlə əlaqələr və maarifləndirmə şöbəsinin müdiri
– Sərgidə təqdim olunan ekspozisiyamızda ən mühüm yeri əsas nəqliyyat yükünü öz üzərinə götürən və 16 yol kombinasiyasından ibarət olan 11 əsas yolda nəqliyyatın tənzimlənməsi üzrə yeni layihə tutur. Məsələn, bu yollar arasında 28 may, Yusif Səfərov, Bakıxanov, Tiflis prospekti və s. kimi küçə və prospektlər yer alır.
Biz yaxın gələcəkdə (yay aylarında nəqliyyatın sıxlığının azalmasından istifadə edərək) bu layihəyə başlamağı planlaşdırırıq.
Bu yolların uzunluğu və genişliyi nəqliyyatın normal hərəkətini təmin etməyə imkan versə də, pik saatlarında qeyri-qanuni parkinq halları hərəkəti tez-tez çətinləşdirir. Bu problemi həll etmək üçün yuxarıda göstərilən yollarda və 74 yol ayrıcında vəziyyət təhlil edilmiş və həll variantı təklif olunmuşdur. Layihə yollarda nəqliyyatın hərəkətinin düzgün təşkilini, piyadalar üçün təhlükəsiz hərəkəti təmin edir. Bu layihə müvəffəqiyyətlə həyata keçirilsə, əsas nəqliyyat arteriyalarına bitişik küçə və prospektlərdə yol hərəkətinin yaxşılaşdırılması mümkün olacaq.
Arzu edən hər kəs bizim stendimizdə sözügedən layihə barədə, eləcə də onun məqsəd və vəzifələri haqqında ətraflı məlumat ala bilər.

Проект улучшения движения на основных магистралях столицы
– Важнейшее место в нашей экспозиции, представленной на выставке, занимает новый проект по регулированию движения на 11 основных дорожных артериях столицы, которые принимают на себя основную транспортную нагрузку и состоят из 16 дорожных комбинаций. К примеру, это такие улицы, как 28 Мая, Юсифа Сафарова, Бакиханова, Тбилисский проспект и др.
В течение ближайшего времени планируется приступить к реализации данного проекта, пользуясь тем, что летом интенсивность дорожного трафика несколько уменьшается.
Хотя длина и ширина данных дорог позволяют наладить на них нормальное движение транспорта, однако ввиду случаев незаконной парковки в часы пик движение на них часто затруднено. Для устранения этой проблемы была проанализирована ситуация на упомянутых дорогах и 74 перекрестах и предложен вариант решения. Он предусматривает правильную организацию движения транспорта на данных дорогах, безопасное движение для пешеходов. В случае успешной реализации данного проекта, станет возможным улучшить дорожное движение также и на улицах и проспектах, прилегающих к основным упомянутым транспортным артериям.