Paytaxtın əsas magistral yollarında hərəkətin təkmilləşdirilməsi üzrə layihə
Mais Ağayev, Bakı Nəqliyyat Agentliyinin (BNA) İctimaiyyətlə əlaqələr və maarifləndirmə şöbəsinin müdiri
– Sərgidə təqdim olunan ekspozisiyamızda ən mühüm yeri əsas nəqliyyat yükünü öz üzərinə götürən və 16 yol kombinasiyasından ibarət olan 11 əsas yolda nəqliyyatın tənzimlənməsi üzrə yeni layihə tutur. Məsələn, bu yollar arasında 28 may, Yusif Səfərov, Bakıxanov, Tiflis prospekti və s. kimi küçə və prospektlər yer alır.
Biz yaxın gələcəkdə (yay aylarında nəqliyyatın sıxlığının azalmasından istifadə edərək) bu layihəyə başlamağı planlaşdırırıq.
Bu yolların uzunluğu və genişliyi nəqliyyatın normal hərəkətini təmin etməyə imkan versə də, pik saatlarında qeyri-qanuni parkinq halları hərəkəti tez-tez çətinləşdirir. Bu problemi həll etmək üçün yuxarıda göstərilən yollarda və 74 yol ayrıcında vəziyyət təhlil edilmiş və həll variantı təklif olunmuşdur. Layihə yollarda nəqliyyatın hərəkətinin düzgün təşkilini, piyadalar üçün təhlükəsiz hərəkəti təmin edir. Bu layihə müvəffəqiyyətlə həyata keçirilsə, əsas nəqliyyat arteriyalarına bitişik küçə və prospektlərdə yol hərəkətinin yaxşılaşdırılması mümkün olacaq.
Arzu edən hər kəs bizim stendimizdə sözügedən layihə barədə, eləcə də onun məqsəd və vəzifələri haqqında ətraflı məlumat ala bilər.

The project for the improvement of traffic on the main highways of Baku
- At this year’s exhibition, our stand features the most important and new project for the regulation of traffic on 11 main road links of Baku, which take on the main transport load and consist of 16 road combinations; these are the streets May 28, Yusif Safarov, Bakikhanov, Tbilisi Avenue, etc.
In the near future, we have a plan to kick off this project, taking advantage of the fact that the traffic intensity slightly slows down in the summer period.
Although the length and width of these road links allow us to maintain normal traffic, however, in cases of illegal parking during peak hours, traffic is often difficult. To address this issue, the situation on the above-mentioned roads and on 74 intersections has been thoroughly analyzed and a solution has been proposed; it provides for the correct organisation of traffic on these roads and safe traffic for pedestrians. If this project is successfully implemented, we will be able to improve traffic on streets and avenues adjacent to the main transport roads.