Asfalt betonunun gücləndirilməsi üçün geokompozit
– “MACHINA-TST Techtextiles” şirkəti “Road & Traffic 2018” sərgisində asfalt betonunun gücləndirilməsi üçün yeni geo-kompozit - “Intertex” məhsulunu təqdim edir. Bu məhsul tikinti və yol-tikinti təşkilatlarının, elmi institutların və layihələndirmə təşkilatlarının nümayəndələrinin, topdansatış müəssisələrinin rəhbərlərinin marağına səbəb olacaq və biz onları stendimizdə görməkdən məmnun olarıq.
“Intertex” məhsulu bazalt və ya şüşə rovinqlərindən hazırlanmış geo-tor ilə gücləndirilmiş, xüsusi iynə ilə deşilmiş və toxunmamış geo-sintetik materialdan ibarətdir. “Intertex” geo-kompozitinin əsas funksiyası: asfalt səthinin aşağı qatlarında su və oksigenin nüfuz etməsinə qarşı mühafizə üçün izolyasiya (maneə); “əks olunan” çatlaqların qarşısının alınması (gərginliyin azaldılması)  - nəqliyyat vasitələrinin keçidi zamanı köhnə yol örtüklərində əsas çatlaqlara səbəb olan gərginliyin bərabər şəkildə paylanması (qeyri-toxunma geo-sinthetik material çat sahəsində yaranan qüvvələri udan və paylayan membran funksiyasını yerinə yetirir); yol örtüyünün gücləndirilməsi (möhkəmləndirmə) gücləndirilmiş geo-tor sayəsində asfalt-beton örtüklərinin güc xüsusiyyətlərini artırır.
Yeni material Belarus Yol Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (BeldorETİ) laboratoriya sınaqlarından keçib. Nəticələr belə texnoloji həll variantlarının tətbiqində xarici mütəxəssislərin müsbət təcrübəsini təsdiq edib. “İntertex” geo-kompoziti əks olunan çatlaqlar yaranmasından əvvəlki dövrlərin sayını 2,3 dəfə artırır, yollarda çökəklərin yaranma prosesini 2,9 dəfə azaldır, asfalt-beton örtüklərinin sərtliyini 1,4 dəfə artırır. Material standart üsullarla emal üçün tamamilə uyğundur (örtüyün frezlənməsi prosesini çətinləşdirmir, bununla yanaşı, əldə edilmiş asfalt-qranulanın xüsusiyyətlərini pisləşdirmir).
“İntertex” geo-kompoziti 5 m-ə qədər genişlikdə 50/50 kN / m və 100/100 kN / m və 25-40 mm-lik hüceyrə kimi möhkəmlik xüsusiyyətləri ilə buraxılacaq, lakin müştərinin tələbi əsasında məhsulu digər parametrlərlə istehsal etmək mümkündür. Materialın qırılması zamanı uzanma 3% -dən çox deyil. Xüsusi olaraq, “İntertex” geo-kompozitinin istehsalı üçün yayma qurğusu layihəsi hazırlanmışdır. Bu layihə məhsulu keyfiyyətli və yüksək sürətlə yaymaq imkan verəcək.

Геокомпозит для армирования асфальтобетона
– На выставке Road & Traffic 2018 компания MACHINA-TST Techtextiles представит новый геокомпозит для армирования асфальтобетона Intertex. Он заинтересует представителей строительных и дорожно-строительных организаций, научных институтов и проектных организаций, руководителей оптовых организаций, которых мы будем рады видеть на нашем стенде.
Intertex состоит из специфического нетканого иглопробивного геосинтетического материала, усиленного геосеткой из базальтовых или стеклянных ровингов. Основные функции геокомпозита Intertex: изоляция (barrier) защищает от проникновения воды и кислорода в нижние слои асфальтобетонного покрытия; предотвращение образования «отраженных» трещин (stress relief) — равномерное распределение напряжений, вызываемых трещинами нижележащего слоя старого покрытия при проезде транспорта (нетканый геосинтетический материал выполняет функцию мембраны, которая поглощает и распределяет усилия, возникающие в районе трещины); усиление дорожной одежды (reinforcement) повышает прочностные характеристики асфальтобетонного покрытия за счет армирования геосеткой.
Новый материал прошел лабораторные испытания в Белорусском дорожном научно-исследовательском институте (БелдорНИИ). Результаты подтвердили положительный опыт зарубежных коллег по применению подобных технологических решений. Установлено, что геокомпозит Intertex увеличивает количество циклов до образования отраженных трещин в 2,3 раза, замедляет процесс колееобразования в 2,9 раза, увеличивает жесткость асфальтобетонного покрытия в 1,4 раза. Материал полностью пригоден к переработке стандартными методами (не усложняет процесс производства работ по фрезеровке покрытия, а также не ухудшает свойства получаемого при этом асфальтогранулята).
Геокомпозит Intertex будет выпускаться шириной до 5 м с прочностными характеристиками 50/50 кН/м и 100/100 кН/м и ячейкой от 25 до 40 мм, но по требованию заказчика возможно изготовление продукции и с другими параметрами. Удлинение при разрыве материала составляет не более 3%. Специально для производства геокомпозита Intertex разработан проект раскатного устройства. Оно позволит укладывать материал качественно и с высокой скоростью.