Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün 4-cü Konqres Bakıda keçiriləcək
5 mart 2022-ci il tarixində Bakı şəhərində fərqli inkişaf özəllikləri olan insanlara həsr olunmuş 4-cü “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək.
“Fərqli Fərdlər” bu il də xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara hər zaman qayğı və diqqət göstərən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Heydər Əliyev Mərkəzi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB), Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi) və Sosial Xidmətlər Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
“Fərqli Fərdlər” konqresinin qızıl sponsoru bp şirkətidir. Gümüş sponsor qismində isə “PMD Group” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin “CTS Translation”, “Black & Black Studio”, “Konfrans Services” və “AzExpoMontage” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Konqresin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkəti və “Edutainment.az” təhsil strukturudur.
Spiker qismində tanınmış yerli və aparıcı beynəlxalq ekspertlər, ABŞ, Azərbaycan, İsrail, Latviya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan və başqa ölkələrdən olan pedaqoq və metodistlər, həkimlər, psixoloq və psixoterapevtlər iştirak edəcəklər. “Fərqli Fərdlər” konqresinin prodüseri  “Autistic city” ASP diaqnozlu insanlara dəstək mərkəzinin rəhbəri Antonina Steynberqdir.
Konqresin builki proqramına 5 sessiya daxildir:
• xüsusi insanların həyatının xüsusiyyətləri
• inkişaf xüsusiyyətləri - rifah amili kimi ailə dəstəyi
• xüsusi ehtiyaclar nəzərə alınmaqla səhiyyə xidmətinin əlçatanlığı və keyfiyyəti
• xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün təhsil və karyera
• xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün qabaqcıl texnologiyalar
Tədbirdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların təhsil proqramları, könüllülük və təcrübə proqramları, istedadların aşkarlanması proqramları, inklüziv işə qəbul, perspektivlər və digər mövzular  müzakirə olunacaq.
Ilk dəfə olaraq konqresdə “Uşaq Serebral İflici (USİ): miflərin dağılması” mövzusuna toxunulacaq.
Facebook səhifəsində https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress “Fərqli Fərdlər” ailəsinə qoşulun. Xəbərləri izləyin, müzakirə edin və suallar verin.
Tədbirdə tərəfdaş və ya sponsor kimi çıxış etmək üçün [email protected] elektron poçt ünvanı vasitəsi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Yarandığı müddət ərzində “Fərqli Fərdlər” konqresi dövlət qurumlarının və sponsorların dəstəyi sayəsində bir sıra konkret nəticələrə nail olub:
1. Konqresin təşkilatçıları Bakı şəhərindəki Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün əlçatan mühitin yaradılması üzrə proqramın tətbiqi barədə təşəbbüslə çıxış ediblər. Hava limanının rəhbərliyi bu proqrama dəstək verərək layihəni reallaşdırıb. Bakı hava limanı dünyanın ən müasir hava limanlarından biridir və çoxsaylı beynəlxalq sertifikatlar da bunu təsdiq edir. Artıq burada “görünməyən” məhdudiyyəti – autizm, Demensiya və Altsheymer xəstəliyi olan insanlar üçün də xidmətlər mövcuddur. Bu xidmətlərin sayəsində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan sərnişinlər üçün uçuşlar daha rahat və az həyəcanlı olub. Gizli əlilliyin beynəlxalq simvolu olan sarı günəbaxan naxışlı lanyardlar tətbiq edilib.
2. Təşkilat komitəsinin təşəbbüsü ilə Toni Ettvudun “Asperger sindromu üzrə tam təlimat” kitabı rus dilinə tərcümə edilib. Kitabın tərcüməsi və nəşri layihəsinin üzərində işləyən bütün komanda fərqli inkişaf xüsusiyyətləri olan insanlardan ibarətdir. Beləliklə, tərcümə ilə  Asperger sindromu olan insanlar - Antonina Steynberq və Aleksey Voskov məşğul olublar. Nəşrin korrektoru- “Rus dili və ədəbiyyatı” üzrə filoloq, filologiya elmləri namizədi, Asperger sindromlu oğlanın anası  - Vera Jibuldur. Kitabın cild dizaynının müəllifi autizmli Ayşə Məmmədlidir. Hazırda kitab nəşrə hazırlanır.
3. “Fərqli Fərdlər” konqresi zamanı bir çox insan diaqnostikadan keçmişdir. İştirakçılar beynəlxalq mütəxəssislərdən ödənişsiz məsləhətlər alıb, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan fərdlərin  yaxınlarının təcrübəsini görüb və çıxışlarını izləyiblər. Xarici spikerlər tədbirdən sonra da yerli mütəxəssislərlə sıx əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, “Fərqli Fərdlər” tədbiri xüsusi maarifləndirici  proqramın hazırlanmasına təkan vermişdir.
4. Konqres yeni yaradıcı layihələrin reallaşmasına səbəb oldu: yalnız xüsusi qayğıya ehtiyacı olan  insanlardan ibarət bir çox uşaq bədii kollektivlərinə çıxış etmək imkanı verdi, autizm spektr pozuntusu olan gənc qızın ssenarisi əsasında  “Zaman maşını” uşaq tamaşası nümayiş etdirildi.
5. Azərbaycanın “BUTALI” zərgərlik brendinin “DOSTUM” adlı ilk uşaq və gənc kolleksiyasının dizayneri də autizmli qızdır.
6. Autizmli uşaqların valideynləri üçün xüsusi dəstək klubu fəaliyyət göstərir. Klub üzvləri hər ay toplaşaraq  təhsil, təlim tərbiyə, uşaqların gələcəyi mövzusunda müzakirələr aparır və bir birilərinə dəstək olurlar.

4-й Конгресс для Людей с Особенностями Развития состоится в Баку
5 марта 2022 года в Азербайджане в городе Баку состоится конгресс для людей с особенностями развития «Fərqli Fərdlər».
Конгресс проходит при поддержке Министерства труда и социальной защиты Азербайджана, Фонда Гейдара Алиева, Центра Гейдара Алиева, Государственного Агентства обязательного медицинского страхования, Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики и Агентства социальных услуг, Государственного Комитета Азербайджана по Вопросам Семьи, Женщин и Детей, Общественного Объединения Регионального Развития (RİİB), Агентства устойчивого и оперативного социального обеспечения (DOST) которые всегда проявляют заботу и внимание к людям с особенностями развития.
Золотым спонсором конгресса «Fərqli Fərdlər» является компания «bp». Серебряным спонсором выступает компания «PMD Group». Среди прочих спонсоров мероприятия такие компании и структуры, как: «Black&Black Studio», «Konfrans Services» и «AzExpoMontage». Организаторами конгресса выступают компания Caspian Event Organisers (https://ceo.az/) и образовательная структура Edutainment.az.
Спикерами конгресса выступят азербайджанские спикеры и ведущие международные эксперты, педагоги и методисты, врачи, психологи и психотерапевты из Азербайджана, Израиля, России, США, Турции, Украины, Латвии, Греции и других стран. В панельных дискуссиях по традиции примут участие взрослые и дети с особенностями, а также родители особенных детей. Продюсером конгресса «Fərqli Fərdlər» выступает человек с аутизмом, руководитель Проекта поддержки людей с синдромом Аспергера и аутизмом - Антонина Стейнберг.
В программу конгресса этого года входят следующие темы:
• Особенности жизни особенных людей;
• Особенности развития – поддержка семьи как фактор благополучия;
• Доступность и качество медицинской помощи с учетом особых потребностей;
• Образование и карьера людей с особенностями развития;
• Прогрессивные технологии для людей с особыми потребностями;
В рамках конгресса будут обсуждаться различные темы, включая программы волонтерства, стажировок и поиска талантов. Во время мероприятия так же будут освящены инклюзивный набор персонала и перспективы.
Впервые конгресс затронет тему «Детский Церебральный Паралич (ДЦП): развенчивая мифы».
Присоединяйтесь к семье «Fərqli Fərdlər» на странице в социальной сети фейсбук: https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress. Следите за новостями, обсуждайте и задавайте вопросы.
Для того, чтобы стать партнером или спонсором мероприятия, свяжитесь с организационным комитетом по E-mail: [email protected].
Результаты конгресса «Fərqli Fərdlər» за годы своего существования, которые стали возможны благодаря поддержке государственных структур и спонсоров:
1. Организаторы конгресса выступили с инициативой о внедрении программы по созданию доступной среды для особенных людей в международном аэропорту имени Гейдара Алиева в городе Баку. Руководство аэропорта поддержало и реализовала эту программу. Бакинский аэропорт является одним из лучших аэропортов в мире, о чем свидетельствуют многочисленные международные сертификаты. Теперь там есть еще и услуга для людей с так называемой невидимой ограниченностью: аутизмом, деменцией, болезнью Альцгеймера, благодаря которой перелеты стали более комфортными и менее волнительными для пассажиров с особыми потребностями. Были внедрены ланьярды с узором желтого подсолнуха, являющийся международной символикой скрытой инвалидности.
2. По инициативе и при спонсорстве компании «CEO» была переведена на русский язык книга Тони Эттвуда «Полное руководство по синдрому Аспергера». Вся команда, работающая над проектом перевода и издания книги – это люди с особенностями. Так, переводом занимались люди в спектре Антонина Стейнберг и Алексей Восков. Корректором является Вера Жибуль – филолог, специальность «русский язык и литература», кандидат филологических наук, мать мальчика с диагностированным синдромом Аспергера. Автор обложки книги – девочка с аутизмом Айша Маммедли. Сейчас книга готовится к изданию.
3. Специалистами конгресса «Fərqli Fərdlər» было продиагностированно большое количество людей с особенностями развития. Участники получили бесплатные консультации от международных экспертов, родственники особенных людей поделились своим опытом и посмотрели их выступления. Иностранные спикеры продолжают тесно сотрудничать с местными экспертами после мероприятия. Кроме того, конгресс «Fərqli Fərdlər» дал толчок к разработке специальной образовательной программы.
4. Конгресс привел к реализации новых творческих проектов: при участии детской театральной группы был продемонстрирован отрывок из детского спектакля «Машина времени» по сценарию девочки с аутизмом.
5. Дизайнером первой детско-юношеской коллекции «DOSTUM» от азербайджанского ювелирного бренда «BUTALI» также выступила девочка с аутизмом.
6. Действует специальный Клуб поддержки родителей детей с аутизмом. Члены клуба каждый месяц собираются для проведения различных дискуссий касательно воспитания, образования и будущего детей, а также оказания друг другу взаимной поддержки.