Xəzər İnşaat Həftəsi payız sərgi mövsümünə start verəcək
Regionun tikinti sahəsindəki ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi ilə 19-21 oktyabr tarixlərində payız sərgi mövsümünə start veriləcəkdir. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild” və 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri təşkil ediləcəkdir. Bu tədbirlərlə eyni tarixdə 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi baş tutacaqdır. Beləliklə, ənənəvi sərgi məkanı olan Bakı Ekspo Mərkəzi 4 mühüm tədbirə eyni zamanda ev sahibliyi edəcəkdir.
Builki sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir: ötən il tədbir Bakı Ekspo Mərkəzinin 2 zalını əhatə edirdisə, bu il artıq 3-cü zal istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi zamanı Bakı Ekspo Mərkəzinin həm də açıq sahəsində stendlər nümayiş olunacaqdır.
Sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu mühüm hadisə Xəzər İnşaat Həftəsinin proqramında da öz əksini tapacaqdır. Bakı Ekspo Mərkəzində Ulu Öndərin Qarabağla bağlı fəaliyyətini və bu bölgəyə səfərlərini əks etdirən stend nümayiş olunacaqdır.
İnşaat Həftəsində iştirakçılar arasında ümumilikdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Finlandiya, Fransa, İran, İspaniya, İtaliya, Hindistan, Qazaxıstan, Litva, Macarıstan, Niderland, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyədən ümumilikdə 370-dən çox şirkət yer alacaq. Sərgilərdə Almaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çexiya, Macarıstan, Özbəkistan və Rusiya Federasiyası milli və regional stendlərlə təmsil olunacaq.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə və ilk ixtisaslaşmış sərgi olan “Rebuild Karabakh” sərgisinin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişikliklərə diqqəti vurğulamaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi burada iştirakçı olan beynəlxalq şirkətləri Qarabağda investisiya layihələrində iştirak etməyə dəvət edir. Sərginin elə əsas hədəfi də Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
Qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizdə keçirilən bir sıra beynəlxalq sərgi və konqreslərin təşkilatçıları olan “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri “Rebuild Karabakh 2021” sərgisi çərçivəsində imzalanan Anlaşma Memorandumuna əsasən həm təşkil olunduğu ilk ildə, həm də 2022-ci ildə sərgi sahəsinin satışından əldə olunan gəlirin bir qismini işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edib. Hazırda bu istiqamətdə Qarabağ Dirçəliş Fondu ilə əməkdaşlıq davam etdirilir və 2023-cü ildə də hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürüləcəkdir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infrastrukturu və bir sıra digər sektorlar üzrə təşkil ediləcəkdir.
Çoxillik tarixə malik olan “BakuBuild”və “Aquatherm Baku” sərgiləri isə tikinti sənayesində innovativ məhsul və xidmətlərin ölkə bazarına çıxışı üçün şərait yaradır, qısa müddətdə hədəf auditoriyası ilə üzbəüz görüşlər keçirmək, yerində biznes qurmaq imkanı təqdim edir.
“BakuBuild” sərgisi şirkətlərin tikinti sahəsində ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirən və ən son texnologiyaları təqdim etmək imkanı yaradan platformadır. Sərgidə ziyarətçilər tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox başqa texnologiyalarla tanış olurlar. “BakuBuild” müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir dam altında birləşdirir. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər.
Sərgidə interyer, idman məhsulları, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, landşaft, tikinti material və məhsulları, tikinti istehsalat və avadanlıqları və digər bölmələri əhatə edir.
Bu il yubileyini qeyd edən “Aquatherm Baku” sərgisi 15 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, çirkab (tullantı) su texnologiyaları, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular və s. kimi sektorlar  təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  “Road&Traffic” yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır.
Sərgilər zamanı adətən ekspert və mütəxəssislərin tikinti sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri və digər tədbirlər təşkil edilir. Bu, ziyarətçilərə yeni biliklər, sənayedəki ən son tendensiyalar haqqında məlumat əldə etmək və peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verir. Bundan əlavə, sərgilərin beynəlxalq statusu iştirakçılara öz məhsullarını təkcə yerli bazarda deyil, eyni zamanda xarici platformada təqdim etmək, həmçinin yeni bazarları və imkanları araşdırmaq fürsəti qazandırır.
Xəzər İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə “Böyük Qayıdış”a dair tədbirlər planı üzrə panel müzakirələri, ikitərəfli biznes görüşləri (B2B) və digər tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
İnşaat Həftəsi günlərində Bakı Exspo Mərkəzdə sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil ediləcəkdir. Mərkəzdə Şuşaya həsr olunmuş, şəhərin tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən informativ stend, "Qarabağ - xalçaçılıq diyarı" guşəsində isə milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları nümayiş olunacaq. Qeyd edək ki, bu guşədə peşəkar xalçaçılar tarixi Qarabağ xalçalarını canlı olaraq toxuyacaqlar. Bundan əlavə, "Qarabağ fərqlilərin fırçasında" adlı sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların iştirakı ilə sərgi keçiriləcəkdir.
Sərgilər Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), eləcə də Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndələri tərəfindən dəstəklənir.
“Rebuild Karabakh” sərgisinin baş sponsoru “Azercell” şirkətidir. “BakuBuild” sərgisi üzrə qeydiyyat sponsoru qismində NB Group (Corella brendi) çıxış edir.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür: www.rebuildkarabakh.azwww.bakubuild.azwww.aquatherm.az və www.roadtraffic.az

17 october 2023 0000
The autumn exhibition season is about to start on 19-21 October with Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction field. The event will include the 3rd Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition - Rebuild Karabakh, the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition - BakuBuild, and the 15th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool - Aquatherm Baku. The 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition - Road&Traffic will take place on the same dates. Thus, four significant events will be hosted simultaneously in the Baku Expo Centre, a traditional exhibition venue.
This year's exhibitions are taking up ever more space, demonstrating a greater exposure year over year; the third hall of the Baku Expo Centre has already been utilised this year, whereas the event covered the two halls the previous year. During Caspian Construction Week, stands will also be set up at the Baku Expo Center's open space.
It is noteworthy that the exhibitions coincide with a memorable occasion: this year, we celebrate the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and leader. This celebration is reflected in the Week's program as well. The Great Leader's contribution to Karabakh and his visits to the region will be commemorated with a stand at the Baku Expo Centre.
Participating in the set of events will be more than 370 companies from Azerbaijan, Belarus, the Czech Republic, China, Finland, France, Germany, Great Britain, Hungary, India, Iran, Italy, Kazakhstan, Lithuania, Netherlands, Poland, Russian Federation, Slovenia, South Korea, Spain, Türkiye, UAE, Uzbekistan, and other countries. Moreover, national and regional stands will be put up by Germany, Hungary, the Czech Republic, United Arab Emirates, the Russian Federation and Uzbekistan.
Rebuild Karabakh, the first and only specialized exhibition dedicated to the reconstruction of the region, is held for the 3rd time this year. It aims to draw public attention to the positive changes that take place in Karabakh and works to involve companies and other entities in the restoration of the region.
Rebuild Karabakh urges international participants to engage in investment projects in Karabakh; its ultimate objective is to boost investments in the region, ensure the participation of foreign companies, and have the regional infrastructure restored and civil facilities built from the ground up. The variety of innovative products, services, and solutions presented at the exhibition factors in new contracts between representatives of various industries for the sake of joint projects in Karabakh.
It is noteworthy that, pursuant to the Memorandum of Understanding signed as part of Rebuild Karabakh 2021 exhibition, Caspian Event Organizers and Iteca Caspian, the organizers of various international exhibitions and congresses in our country, donated in both 2021 and 2022 a part of the income from the sale of the exhibition area to the Karabakh Revival Fund as a support to the restoration and reconstruction works underway across Azerbaijan's liberated territories. Currently, cooperation with the Karabakh Revival Fund is ongoing in this direction and every exhibitor will donate to the Karabakh Revival Fund in 2023, as well.
Rebuild Karabakh is covering such fields as ecology, energy, information technology, construction, building materials, agriculture, mining, transport, security, road construction and infrastructure and a number of other sectors.
The long-year exhibitions, BakuBuild and Aquatherm Baku, ensure the access of innovative construction goods and services to the national market and provide an opportunity to hold face-to-face meetings with target audiences and set up businesses on the spot.
BakuBuild represents a platform that showcases the latest achievements in the construction field and provides an opportunity to present the latest technologies. Besides, visitors are introduced to many other technologies that help improve construction processes. BakuBuild is an event that brings together companies, vendors, and construction professionals. Visitors can establish new business contacts, discuss potential partnerships, and expand their professional networks.
BakuBuild exhibition includes interior, sports goods, lighting, insulation systems, landscape, construction materials and products, construction production and equipment, and other sections.
It has already been 15 years that Aquatherm Baku has secured the position of the region's leading professional exhibition in the field of heating, ventilation, swimming pools, sauna, spa, and air conditioning equipment. Presented here are such sectors as air cleaners, air conditioners, radiators, ventilation systems, heating systems, thermal insulation materials, baths and jacuzzi, saunas, swimming pools, heaters, compressors, refrigerators, wastewater technologies, environmental protection technologies, filters, fittings, pipelines, pumps, chillers, solar energy, etc.
The exhibitions normally feature sessions, panel discussions, and other events where experts and specialists could share their knowledge and experience in the field of construction. That helps visitors acquire the latest information about the latest trends in the field and improve their professional skills. In addition, as the exhibitions have an international status, their participants may present their products in domestic and overseas markets and scout new marketplaces and their opportunities.
The business program of Caspian Construction Week includes panel discussions under the action plan of the "Great Return" to the liberated territories of Azerbaijan, bilateral business meetings (B2B) and other events.
Corners will be set up in Baku Expo Centre on the days of Construction Week to draw attention of exhibition visitors. The centre will feature an informative stand about Shusha that reflects the history and cultural values of the city. Karabakh carpets rich in national ornaments will be displayed in "Karabakh - land of carpets" corner. It should be highlighted that skilled carpet weavers will make historical Karabakh carpets live right here. As well as "Karabakh with the special brushes" exhibition with the participation of children with disabilities will be displayed during the exhibition.
The exhibitions are supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, State Urban Planning and Architecture Committee of the Republic of Azerbaijan, State Housing Construction Agency of the Republic of Azerbaijan, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), Union of Architects of Azerbaijan, Agency of Promotion of Exports and Investments of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), State Agency of Azerbaijan Motorways, and Association of Azerbaijan Exhibition Organizers (ASTA), as well as special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh economic region.
The main sponsor of Rebuild Karabakh exhibition is Azercell. NB Group (Corella brand) is acting as a registration sponsor of BakuBuild.
For additional information, please visit the exhibition pages in social media or official webpages at: www.rebuildkarabakh.azwww.bakubuild.azwww.aquatherm.az and www.roadtraffic.az.