Yol nişanlarından “water jet” texnologiyasına qədər – STP-BTech sərgidə yeni texnologiyalar təqdim edir
Ramal Bağırov, İstehsalat və əməliyyatlar üzrə direktor, STP-BTech
Şirkətimiz respublika ərazisində bütün avtomobil yollarında xətləmə, nişanlama və təhlükəsizlik sədlərinin montajı işləri ilə məşğuldur. Bildiyiniz kimi, yol xətləri və nişanlar hərəkətin düzgün təşkili üçün ən vacib amillərdən biridir. Bu sahədə 20 ildən artıq təcrübəmiz var. Video görüntülərimizdə də göründüyü kimi, şirkətimiz artıq Avropada geniş tətbiq olunan alüminium ikibükümlü yol nişanlarının istehsalına keçib. Əvvəllər yol nişanları 2 mm qalınlığında dəmirdən hazırlanırdı, lakin ağır çəkisinə və forması səbəbindən müəyyən təhlükə yaradırdı.
Biz həmçinin Borum markalı boya vurma texnikasını təqdim edirik. Bu avadanlıq yalnız bir püskürtmə tapancası ilə gün ərzində 30–40 km məsafəyə xətt çəkə bilir. Yeni avadanlıqlarımız arasında Mercedes markalı yük maşınları da var — onlar iki püskürtmə aparatı ilə eyni anda iki xətti vurmaq imkanına malikdir. Xətlərin silinməsi üçün isə “water jet” (su ilə təmizləmə) aparatını təqdim edirik. Bu cihaz Qafqaz regionunda, demək olar ki, yalnız bizdə mövcuddur.
Bu sərgidə biz artıq ikinci dəfə iştirak edirik. Keçən il stendimizlə maraqlanan yerli şirkətlərlə yanaşı, Çindən gələn qonaqlar da olmuşdu. Onlarla əlaqəmiz sərgidən sonra da davam etdi, hətta şirkətimizi ziyarət etdilər. Onlar sırf yol nişanlarının istehsalı üçün materiallar hazırlayan şirkət idi. Bu il isə burada baryer istehsal edən şirkətlərlə tanış olmuşuq, əlaqələrimizi qurmuşuq və əməkdaşlıq istiqamətində müzakirələr aparacağıq.
Bu sərgidə çoxlu sayda böyük fabrik və zavod iştirak edir. Onların çoxu ərazilərində xətlənmə, nişanlama və təhlükəsizlik nişanlarının quraşdırılması işlərini görmək üçün ixtisaslaşmış şirkətlər axtarır. Biz də məhz bu məqsədlə buradayıq — həm bizi tanısınlar, həm də biz yeni tərəfdaşları yaxından tanıyaq. Gördüyünüz kimi, şirkətimizin bütün işçi heyəti bu sərgidə komanda şəklində fəal iştirak etmək üçün buradadır.
Sərginin daha bir üstünlüyü ondadır ki, burada sən bilmədiyin texnologiyalar və yeniliklər haqqında məlumat əldə edirsən, əlaqələr qurursan. Elə müəssisələr var ki, “water jet” texnologiyası və ya boyanın şüşə kürəciklərlə tətbiqi barədə heç məlumatı yoxdur və bu işləri qeyri-peşəkar şirkətlərə həvalə edirdilər. Belə sərgilər vasitəsilə bu müəssisələr artıq ixtisaslaşmış və təcrübəli şirkətlərin mövcudluğunu kəşf edir və bu da bazarda düzgün seçimlərin formalaşmasına şərait yaradır.

From Road Signs to Water Jet Technology – STP-BTech Showcases New Innovations at the Exhibition
Our company operates across the entire territory of the Republic, specializing in road marking, signage installation, and the mounting of safety barriers. As you know, road lines and signs play a crucial role in organizing traffic flow safely and effectively. We have over 20 years of experience in this field. As shown in our video footage, we have recently started the production of double-bent aluminium road signs, which are widely used in Europe. Previously, road signs were made from 2 mm steel plates, which made them heavy and somewhat hazardous due to their weight and shape.
We are also presenting Borum road marking equipment, which is capable of painting 30–40 km of lines per day using a single spray gun. Among our new equipment are Mercedes-branded trucks equipped with two spray systems that can apply two lines simultaneously. For line removal, we are introducing the “water jet” cleaning machine, which, in the South Caucasus region, is available almost exclusively with us.
This is our second participation in this exhibition. Last year, in addition to local companies, we also welcomed guests from China, who showed great interest in our stand. Our cooperation with them continued after the exhibition, and they even visited our facilities. They were manufacturers of materials specifically used for producing road signs. This year, we have established new contacts with barrier manufacturers, exchanged business cards, and plan to stay in touch for potential cooperation.
There are many large factories and plants participating in this exhibition, many of which are looking for specialized companies to carry out road marking, signage, and safety installation works on their premises. That is precisely why we are here — to introduce ourselves and to meet new partners. As you can see, our entire team is present at the exhibition, actively participating as a united group.
One of the major advantages of this exhibition is the opportunity to learn about technologies and innovations you may not have been aware of before. There are factories that, for instance, have never heard about the “water jet” cleaning system or glass-bead reflective painting, and thus often turned to inexperienced contractors for such work. Exhibitions like this help such companies discover specialized, professional providers, which contributes to higher quality and safety standards in the industry.